Search
 

Výroba

1. výběr dřeva

Každý náš výrobek začíná svou pouť jako živý organismus ve volné přírodě, kde se biochemickými procesy z malé sazeničky stane vzrostlý a ušlechtilý strom. Z těchto stromů poté osobně vybíráme dle přesných kritérií ty, které mají pokračovat ve své pouti, až k našim spokojeným zákazníkům.

Následně je třeba dřevo připravit na další zpracování. Zastáváme filosofii “zero waste”, tzn. že z každého stromu využíváme celou část, nikoli pouze kmen. Z pařezů vznikají ty nejluxusnější a nejreprezentativnější stoly a z kmenů většina stolařských výrobků v naší nabídce (od epoxidových stolů až po kuchyňská prkénka).

Větší odřezky dále slouží jako dřevěné dekorace, kůru zpracováváme na dekorativní zásypné účely do zahrad  a nejmenší větvičky a odřezky ohřívají naši dílnu v zimních měsících. Tímto dokážeme přírodní zdroj využít naplno a nesklouznout k jejímu drancování jako většina korporací.

2. Řezání

Veškeré dřevo se následně rozřeže na polotovar, nejčastěji na fošny, ošetří vhodnými insekticidy a uloží dřeva do hráně, čímž se dřevo přirozeně vysouší. Vzhledem k personálnímu přístupu ke každému kousku dřeva máme přehled, které části jsou z jednoho stromu a uchováváme duši stromu i v samotném výrobku. Po určité době, většinou jednoho až dvou let, obsahuje každé dřevo okolo 8 % až 10% vody, což je ideální množství pro další zpracování.

3. Pryskyřice

Každý náš krok je předem promyšlený a zvážený. Proto než vůbec začneme desky zalévat pryskyřicí, každou jednotlivou část budoucího stolu důkladně prohlédneme. Pro každý stůl vyrobíme formu, budoucího tvaru a rozměru, do které vkládáme ohoblované fošny které se pak zalejí epoxidovou pryskyřicí.

Každou pryskyřicovou hmotu si připravujeme sami, díky tomu máme nepřetržitý dohled nad kvalitou. Proces vytvrzování je stále prokládán naší kontrolou a vidíme, jak se polotovaru stává nový výrobek. Po vytvrzení se desky brousí, leští a konzervují, čímž vznikají ty nejtrvanlivější stoly.

4. Dokončení

Dalším krokem zbývá osazení nohou, které buďto nabízíme naše unifikované kovové, a nebo přistupujeme na jednotlivá individuální přání každého zákazníka. Poslední kontrola kvality každého výrobku je nejdůležitějším krokem, neboť dodání nedokonalého výrobku je pro nás nepřijatelné.

Každý náš výrobek je ruční práce, s důrazem na kvalitu a spokojenost zákazníka, proto jsme schopni i po několika letech zachovat, či obnovit lesk, či opravit drobný defekt vzniklý užíváním, a to u každého výrobku.

Potom už záleží pouze na předání výrobku zákazníkovi, který si nezakoupil pouze kus nábytku z nadnárodního korporátu, ale trvanlivý kus majetku, který však na hodnotě neztrácí, ale pouze získává. A toto můžeme jako rodinná firma, vyrábějící si vše sama a pouze v naší malé moravské dílně sama, zaručit!

Tesařství JR